- In stock.
Washing machine TDLR 6040S EU/N Whirlpool
Washing machine TDLR 6040S EU/N Whirlpool
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Model | TDLR 6040S EU/N |
| Width | 40 cm, 440 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 90 cm, 950mm. |
| Color | White color |
| Weight | 53 kg, 54.5 kg. |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 43 liters |
| Washing efficiency class | C |
| Washing capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1000 |
| Management | Mechanical |
| Number of programs | 7 |
| Washing programs | Wool washing program, Cotton, Eco cotton, Synthetics, Eco program, Rinse program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 78 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 690 mm. |
| Country of manufacture | SI |