Washing machine Samsung WW90DG6U25LKU4
Washing machine Samsung WW90DG6U25LKU4
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SAMSUNG, Samsung |
| Model | WW90DG6U25LKU4 |
| Width | 60cm, 600mm. |
| Depth | 55 cm |
| Height | 85cm, 850mm. |
| Color | White color |
| Weight | 66 kg, 67 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | BPM inverter |
| Water consumption per cycle | 50 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | B |
| Washing capacity | 9 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory |
| Number of programs | 24 |
| Washing programs | Silent wash, Super 15 min., Cold wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Mixed, Colored, Rinse and spin, Delicate program, Eco program, Jeans program, Outdoor clothing program, Towel wash program, Hygiene program, Bedding wash program |
| Noise level during washing | 72 dB |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | No |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Net dimensions (width x height x diameter) 600 x 850 x 550 mm. Total depth including overhang 630 mm |
| Length | 550 mm. |
| Country of manufacture | PL |