- In stock.
Washing machine LFR83966OE AEG
Washing machine LFR83966OE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | PowerCare UniversalDose LFR83966OE |
| Width | 59.7 cm, 640mm. |
| Depth | 63.1 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 77.5 kg, 79,296 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 46 liters |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 12 |
| Washing programs | Wool wash program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, PowerWash 59 min, Hygiene program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Green certified. Time saver option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum "Care" pattern is even gentler on your fabrics. Using fabric softener with "SoftPlus" protects the fibers and extends the life of each garment. With "ÖKOMix" detergents and softeners are pre-mixed before they enter the drum. This is the first washing machine technology that evenly distributes detergent and softener in fabrics and ensures that clothes are perfectly cared for down to the last thread (using powder or liquid detergents). "Wi-Fi" - the device can be controlled from a smart device using the "My AEG Care" app, where you will find even more programs. "ProSense", "Eco valve" |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | IT |