- In stock
WASHING MACHINE EWS6326DXE ELECTROLUX
WASHING MACHINE EWS6326DXE ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EWS6326DXE |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 37.8 cm |
| Height | 84.3 cm, 875 mm. |
| Color | Gray color |
| Weight | 58.5 kg, 59.5975 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 42 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Eco 40-60, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sports, Anti allergy program, Silk wash, Spin and drain, Baby Care, Delicate program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 74 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Blue" certificate. "Time Manager" - allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 10-year motor warranty. (Regulating the product on the Electrolux website provides a 10-year motor warranty https://lt.regulus-elux.eu/warranty/inv10ywlt ) Using fabric softener with "SoftPlus" protects the fibers and extends the life of each garment. "ProSense", "Eco valve" |
| Length | 475 mm. |
| Country of manufacture | UA |