- In stock.
Washing machine Electrolux EW6T3372E, 7 kg, white
Washing machine Electrolux EW6T3372E, 7 kg, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW6T3372E |
| Width | 40 cm, 435 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 89 cm, 965 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 58 kg, 59 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing capacity | 7 kg. Drilling, rpm- 1251 |
| Management | Mechanical, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Anti-allergic steam, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Blankets, Sportswear, Silk wash, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LCD |
| Noise level when drilling | 79 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 690 mm. |
| Country of manufacture | PL |