- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
ZOLUX Neolife 100 is a sturdy and spacious rabbit cage designed for a comfortable life. Made of high-quality metal, plastic and wood materials.
Height: 920 mm Width: 990 mm Weight: 9 kg Bracket spacing: 15 mm Depth: 540 mm
Features | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Wood |
| Category | For rabbits, mice and rats |
| Product color | Gray |
| Product category | Cage |
| Equipment | Feed, Stairs, Bowl, Floor |
| Weight range | 5kg - 9.9kg |
Weight and dimensions | |
| Height | 920mm |
| Width | 990mm |
| Weight | 9 kg |
| Bracket distance | 15 mm |
| Depth | 540mm |
Security warning | |
| Warnings | Regularly check the condition of the cage for damage that could pose a danger to the animals. |