- In stock
-
−3%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Powerful epilation. Gentle on skin
Smooth skin for up to 4 weeks
The Philips Epilator Series 8000: world's first epilators with ceramic tweezers for more comfortable epilation. Catches even the shortest hairs with Double Action Technology to stay smooth for weeks.
- vs Philips Satinelle Advanced and Satinelle Prestige
- * CLT Germany N=153, 2019
| Summary | Philips Epilator Series 8000 BRE740/10 Wet and Dry epilator. Product colour: Pink, White, Body areas: Armpit, Back thigh, Bikini, Front thigh, Outer thigh, Interchangeable shaving heads: Epilation, Exfoliation, Shaving, Smoothing pedicure roller. Power source: Battery, AC input voltage: 15 V, Battery type: Built-in battery. Warranty period: 2 year(s). Weight: 407 g. Package type: Box |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Backlight | Yes |
| Bikini trimmer head | Yes |
| Body areas | Armpit/Back thigh/Bikini/Front thigh/Outer thigh |
| Built-in light | Yes |
| Ceramic epilation system | Yes |
| Cordless | Yes |
| Delicate area ice cooler | No |
| Detachable shaving head | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Exfoliating | Yes |
| Face areas | Not applicable |
| Interchangeable shaving heads | Epilation/Exfoliation/Shaving/Smoothing pedicure roller |
| Number of discs | 32 discs |
| Number of speeds | 2 |
| Precision trimmer | No |
| Product colour | Pink/White |
| Rotational speed | 70400 RPM |
| Shaver | Yes |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| AC input voltage | 15 V |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 2 h |
| Fast charging | Yes |
| Operating time | 40 min |
| Power | 5.4 W |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight | 407 g |
| Charging base | No |
| Cleaning brush | Yes |
| Facial head included | No |
| Massage sponges | No |
| Number of caps/heads included | 8 |
| Package type | Box |
| Pedicure file | Yes |
| Pouch | Yes |
| Protection cap | No |
| Sensitive area cap | Yes |
| Storage pouch | Yes |
| Model name | Epilator Series 8000 BRE740/10 Wet and Dry epilator |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002793 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.68 kg |