-
−2%
Tefal KI583C copper electric kettle
Tefal KI583C copper electric kettle
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Replaceable filter | Y |
| Overheat protection | Yes |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Product colour | Copper |
| Auto shut-off | Yes |
| Indication light | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Heat sustain | Yes |
| Power | 2000 W |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Lid opening type | Button |
| Cool wall housing | Yes |
| Water level indicator | No |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Non-slip feet | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Warnings | Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Avoid contact with water when using., Do not leave the unit unattended during operation. |