Severin 2052
Severin 2052






Severin 2052
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
- heat resistant painting
- 4-position switch: off - upper heat - lower heat - upper and lower heat
- 60 minute timer with buzzer at the end of the selected cooking cycle
- indicator light
- grill and baking rack
- baking tray dimensions: (W) 24.5 x (D) 15 cm
- non-skid rubber feet
| Oven | |
|---|---|
| Total oven(s) interior capacity: | 9 L |
| Total oven power: | 800 W |
| Number of ovens: | 1 |
| Oven interior capacity: | 80 L |
| Number of shelves: | 1 shelves |
| Design | |
| Control type: | Rotary |
| Baking tray dimensions: | 245 x 150 mm |
| Colour of product: | Black |
| Control position: | Front |
| Number of grids: | 1 |
| Ergonomics | |
| Easy to clean: | Y |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 358 mm |
| Depth: | 310 mm |
| Height: | 210 mm |