Proficook electric cordless glass kettle PC-WKS 1167
Proficook electric cordless glass kettle PC-WKS 1167




Proficook electric cordless glass kettle PC-WKS 1167
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water level indicator | Yes |
| Housing material | Glass, Steel |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Product colour | Black |
| Adjustable temperature | Yes |
| Temperature (max) | 100 °C |
| Audible ready signal | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Control type | Touch |
| Power | 2200 W |
| Weight | 0,71 kg |
| Package weight | 1.71 kg |
| Width | 215 mm |
| Height | 255 mm |
| Depth | 195 mm |
| 360° rotational base | Yes |