- In stock
NELO kettle, capacity 1.7 l, power 2000 W, black
NELO kettle, capacity 1.7 l, power 2000 W, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of temperature settings | 1 |
| Overheat protection | Yes |
| Filtering | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Product colour | Black |
| Water level indicator | Yes |
| Anti-calc filter | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power | 2000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 180 mm |
| Height | 230 mm |
| Width | 206 mm |
| Weight | 880 g |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Auto power off | Yes |
| Indication light | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Cordless | Yes |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |