-
−5%
Maestro MR061 electric kettle 1.7 L 2200 W Transparent, White
Maestro MR061 electric kettle 1.7 L 2200 W Transparent, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water level indicator | Yes |
| Control type | Buttons |
| Overheat protection | Yes |
| Housing material | Glass |
| Concealed heating element | Yes |
| Product colour | White, Translucent, White |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Lid opening type | Button |
| Shape | Jug shape |
| Illumination | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Hinged lid | Yes |