-
−2%
Maestro MR-050 Electric Kettle 1.7 L Stainless Steel
Maestro MR-050 Electric Kettle 1.7 L Stainless Steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Control type | Lever |
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | Stainless steel |
| Maximum power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |