Esperanza EKK116S Electric kettle 1 L 1350 W Silver
Esperanza EKK116S Electric kettle 1 L 1350 W Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Water tank capacity | 1 L |
| Concealed heating element | Yes |
| Product colour | Silver |
| Boil-dry protection | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 1350 W |
| Width (cm) outer carton | 22 cm |
| Height (cm) outer carton | 21 cm |
| Cordless | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Do not leave the unit unattended during operation., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply. |