-
−2%
Esperanza EKK104S Electric kettle 1.8 L 2200 W Silver
Esperanza EKK104S Electric kettle 1.8 L 2200 W Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Housing material | Stainless steel, Plastic |
| Boil-dry protection | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Product colour | Silver |
| Concealed heating element | Yes |
| Adjustable thermostat | No |
| On/off switch | Yes |
| Power | 2200 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Cordless | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Cord length | 0.75 m |
| Warnings | Do not leave the unit unattended during operation., Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply. |