-
−3%
Electric kettle / travel pot Maestro MR-009 0.8 L 600 W (MR-009-MINT) Mint
Electric kettle / travel pot Maestro MR-009 0.8 L 600 W (MR-009-MINT) Mint
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Kettle interior material | Stainless steel 304 |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | Mint colour |
| Housing material | Stainless steel, Plastic |
| Water level indicator | No |
| Anti-calc filter | No |
| Boil-dry protection | Yes |
| Keep warm function | No |
| Adjustable thermostat | No |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 0.8 L |
| Power source | AC |
| Power | 600 W |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Lead cable length | 0.6 m |
| Height | 145 mm |
| Depth | 142 mm |
| Width | 136 mm |
| Folding handle | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Double wall | Yes |
| 360° rotational base | No |
| Auto power off | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Warnings | Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation., Avoid contact with water when using. |