- In stock
Electric kettle Blaupunkt EKS802WH, 1,8L, 3000 W, White
Electric kettle Blaupunkt EKS802WH, 1,8L, 3000 W, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Filtering | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | White |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Overheat protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Temperature indicator | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 3120 W |
| Minimum power | 2860 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 230 mm |
| Height | 270 mm |
| Depth | 215 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Lid opening type | Manual |
| Ergonomic grip | Yes |