- In stock
Electric kettle Blaupunkt EKP502, 1,8L, 2200 W, White
Electric kettle Blaupunkt EKP502, 1,8L, 2200 W, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Filtering | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | White |
| Concealed heating element | Yes |
| Minimum power | 1850 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2200 W |
| Width | 213 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 232 mm |
| Weight | 800 g |
| Ergonomic grip | Yes |
| Cordless | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |