Electric kettle 1.7l 2200W MAESTRO MR-033-WHITE
Electric kettle 1.7l 2200W MAESTRO MR-033-WHITE




Electric kettle 1.7l 2200W MAESTRO MR-033-WHITE
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Filter | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Product colour | White |
| 360° rotational base | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Button |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Maximum power | 22000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Overheat protection | Yes |
| Cord length | 0.7 m |
| Auto power off | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply., Do not leave the unit unattended during operation. |