ELDOM C510B Lumi electric kettle 1.7 L 2200 W White
ELDOM C510B Lumi electric kettle 1.7 L 2200 W White




ELDOM C510B Lumi electric kettle 1.7 L 2200 W White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water level indicator | Yes |
| Control type | Buttons |
| Product colour | White |
| Keep warm function | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Housing material | Glass, Plastic |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 225 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 157 mm |
| Weight | 1 kg |
| Lid opening type | Button |
| Hinged lid | Yes |
| Cordless | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| 360° rotational base | Yes |