Bosch TWK3P423 electric kettle 1.7 L 2400 W Black
Bosch TWK3P423 electric kettle 1.7 L 2400 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, EAC-Eurasian, Morocco, Ukraine, VDE |
| Removable filter | Yes |
| Product colour | Black |
| Filter material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Filtering | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Water level indicator | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 2400 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 205 mm |
| Weight | 920 g |
| Depth | 120 mm |
| Width | 80 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| 360° rotational base | Yes |
| Cordless | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Auto power off | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Warnings | Avoid contact with water when using., Do not leave the unit unattended during operation., Before cleaning, switch off and disconnect the unit from the power supply. |