Bosch Kettle TWK 1M127
Bosch Kettle TWK 1M127



Bosch Kettle TWK 1M127
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Removable filter | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Buttons |
| Water level indicator | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Filtering | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Keep warm function | No |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Product colour | Beige |
| Boil-dry protection | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power | 2400 W |
| Depth | 231 mm |
| Height | 267 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 166 mm |
| Lockable lid | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Lid opening type | Button |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cordless | No |