- In stock
Black+Decker electric kettle BXKE2206E
Black+Decker electric kettle BXKE2206E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
14 - 19
business days
| Product colour | Black |
| Water level indicator | Yes |
| Material | Technopolymer |
| Number of temperature settings | 7 |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Auto shut-off | Yes |
| Safe to use | Y |
| Concealed heating element | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Removable filter cage | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Heat sustain | Yes |
| Temperature range (T-T) | 60 - 100 °C |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| Height | 260 mm |
| Product diameter | 160 mm |
| Handle colour | Black |
| Boundless 360° design | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Double wall | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Ergonomic design | Yes |
| Handle material | Plastic |
| Cord storage | Yes |
| 360° rotational base | Yes |