- In stock
Adler AD 1349 Electric kettle with long spout 1.0L Black
Adler AD 1349 Electric kettle with long spout 1.0L Black












Adler AD 1349 Electric kettle with long spout 1.0L Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Adjustable thermostat | Yes |
| Control type | Button, rotary |
| Keep warm function time | 120 min |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank capacity | 1 L |
| Keep warm function | Yes |
| Product colour | Black |
| Rated power | 900 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1100 W |
| Height | 300 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 200 mm |
| Hinged lid | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Shape | Jug shape |
| Display | LED |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | No |