Adler AD 1225 electric kettle 1.7 L Black,Stainless steel,Transparent 2200 W
Adler AD 1225 electric kettle 1.7 L Black,Stainless steel,Transparent 2200 W







Adler AD 1225 electric kettle 1.7 L Black,Stainless steel,Transparent 2200 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water level indicator | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black, Translucent, White, Stainless steel |
| Adjustable thermostat | No |
| Housing material | Plastic |
| Concealed heating element | Yes |
| Filtering | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 2200 W |
| Weight | 1.15 kg |
| Indication light | Yes |
| Cord storage | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Cordless | Yes |
| Auto power off | Yes |