- In stock.
Drying machine TR839P4CE AEG
Drying machine TR839P4CE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | 8000 Series AbsoluteCare® TR839P4CE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 638 cm |
| Height | 85 cm, 890 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 51.5 kg, 54 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | D |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | C |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 64 - 64dB |
| Drying programs | Mixed laundry, Cotton ECO, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Silk, Bed linen XL, Outdoor clothing, Hygiene, Fluff program, Refresh. The appliance can be controlled from a smart device using the "My AEG Care" app, where you will find even more programs |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening direction. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Recycled plastic condensate container. Woolmark Blue certificate. Wi-Fi - the device can be controlled with a smart device using the My AEG Care app, where you will find even more programs. The package does not include a hose for direct water drainage into the sewer |
| Length | 680 mm. |
| Country of manufacture | PL |