- In stock.
Drying machine Beko B5T4924SWW
Drying machine Beko B5T4924SWW
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BEKO, Beck |
| Model | B5T4924SWW |
| Width | 59.8 cm, 598 mm. |
| Depth | 52.1 cm |
| Height | 84.6 cm, 846 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 44 kg, 44,601 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | C |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Annual energy consumption | 194.4 kWh |
| Drying efficiency class | A |
| Number of programs | 15 |
| Noise level | 63 - 63dB |
| Management | Sensory |
| Screen | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Important: This dryer does not have a water collection tank, but if you purchase a washing machine from the same series - B5WFST6914111W, then by connecting these products together you save water for washing clothes. SaveWater washer and dryer saves up to 4.9 liters of water per cycle. Up to 4.9 liters of water per cycle is saved by the dryer when drying a full load (9 kg). The water collected in the washer and dryer tank can be used directly to fill the washing machine. *To use the SaveWater function, the SaveWater tumble dryer must be placed on top of the SaveWater washing machine and the two must be connected with a water hose |
| Connecting to the model | B5WFST6914111W. Beko condenser dryers with heat pump combine maximum efficiency and low energy consumption. . Innovative technology using a heat pump cooling and heating element ensures the best results at lower drying temperatures |
| Length | 605 mm. |
| Country of manufacture | PL |