- In stock.
DRYER EW7D394UE ELX
DRYER EW7D394UE ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW7D394UE |
| Width | 59.6 cm, 596 mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 85.0 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 50.50 kg, 67 kg. |
| Drum capacity | 9 kg |
| Energy efficiency class | C |
| Drying type | Condensing with heat pump |
| Drying efficiency class | B |
| Number of programs | 12 |
| Noise level | 63 - 63dB |
| Drying programs | Quick mixed fabrics, Eco, Cotton, Synthetics, Delicate fabrics, Wool, Silk, Easy ironing, Sportswear, Outdoor clothing, Hygienic, Bed linen XL |
| Management | Sensory, Electronic |
| Screen | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Selectable drying level. Reversible door opening direction. Four-layer fluff filter. Drum interior lighting. Recycled plastic condensate container. Woolmark Blue certified. MixCare ensures powerful but gentle drying of mixed cotton and synthetic fabrics, so clothes are dried evenly without sorting. No hose for direct drainage to the drain is included |
| Length | 636 mm. |
| Country of manufacture | PL |