- In stock
Dryer ELECTROLUX EW8D495MC
Dryer ELECTROLUX EW8D495MC
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Dryer type | Condensing |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| NEW energy efficiency class | C |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Depth | 63.8 cm |
| Drying capacity | 9 kg |
| Noise level | 63 dB |
| Heat pump drying technology | Yes |
| Condensation efficiency class | B |
| Condensation efficiency, % | 91 |
| Humidity sensor | Yes |
| Sound level class | B |
| Steam technology | Steam program |
| Engine type | Inverter |
| Self-cleaning condenser | No |
| Drum lighting | Yes |
| Drum rotation direction | Reverse tumble |
| Shoe/wool bag | No |
| Direct drain hose | No |
| Cycle time | 199 minutes |
| Wool drying certificate | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Silk drying function | Yes |
| Energy consumption 100 cycles | 106 kWh |
| Fluff filter | Yes |
| Full condensate tank indicator | Yes |
| Anti-crease function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Standardized height | 85 cm |
| Standardized width | 60cm |
| Maximum depth | 66.2 cm |
| Transparent door | Yes |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.6 cm |