DEWALT DCF850N-XJ power screwdriver/impact driver 1/4" 18V Black, Yellow
DEWALT DCF850N-XJ power screwdriver/impact driver 1/4" 18V Black, Yellow







DEWALT DCF850N-XJ power screwdriver/impact driver 1/4" 18V Black, Yellow
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED indicators | Yes |
| Adjustable torque | Yes |
| Product type | Impact driver |
| Soft grip | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Handle shape | Pistol handle |
| Chuck diameter | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Length | 100.5 mm |
| Weight | 950 g |
| Torque (max) | 208 Nm |
| Idle speed (2nd gear) | 2800 RPM |
| Idle speed (3rd gear) | 3250 RPM |
| No-load stroke rate | 3800 spm |
| Idle speed (1st gear) | 1000 RPM |
| Carrying case | No |
| Battery pack | No |
| Charger | No |