- In stock.
Induction hob LIT30230C Electrolux
Induction hob LIT30230C Electrolux
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | 300 series "Domino" |
| Model | LIT30230C |
| Width | 29 cm, 388 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 3650W |
| Weight | 5.7 kg, 6.1 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 2 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3600W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Audible signal, "BOOSTER", Child safety feature, Control lock, Minute minder, Pause, Mute, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. The adjustable timer reminds you when the cooking time is up. The pause function is for pausing cooking, and when you resume cooking, the cooking zone settings will remain as you had set them. The PowerBoost function provides an instant burst of heat, so water boils faster than usual |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | RO |