- In stock.
Gas stove with electric oven Electrolux LKK660220W
Gas stove with electric oven Electrolux LKK660220W
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SteamBake" |
| Model | LKK660220W |
| Width | 60 cm, 665 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 85.7 cm, 940mm. |
| Color | White color |
| Weight | 43 kg, 45.134 kg. |
| Housing material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 2506.1 W |
| Hob type | Gas stove |
| Hob surface | Metal |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 54mm, 70mm, 70mm, 100mm |
| Cooking zone power | 1000W, 2000W, 2000W, 3000W |
| Type of cooking grate | Cast iron |
| Electric ignition of gas burners | Yes |
| Gas leak protection for cooking zones | Yes |
| Oven type | Power plant |
| Oven power | 2505 W |
| Oven capacity | 58 liters |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven door panes | 2 |
| Number of oven functions | 9 |
| Electric oven ignition | Yes |
| Oven functions | Oven light, SteamBake, Bottom heat, Defrost, Bottom + Top heat / Water cleaning, Rapid grilling, Turbo grill, Convection cooking, Moist convection cooking, AirFry / Cooking using only hot air flow |
| With lighting | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Stove lid | Without lid |
| Management | Mechanical, Electronic |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Number of baking trays | 3 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Compartment for dishes | No |
| Cable plug | Yes |
| Connection cable | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | The SteamBake function is designed to bake bakery-style pastries at home at the touch of a button. The moisture causes the dough to rise completely, leaving the inside of the pastry soft and the surface covered with a crispy, shiny crust. The oven is covered with a strong, durable and easy-to-clean enamel coating. Enjoy crispy fries or vegetables using less oil with the special AirFry function and the oven tray. Your dishes will never be overcooked, as the oven has an electronic timer that turns off the heating after the set time. You can completely remove the glass |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | RO |