Gas stove with electric oven Electrolux LKK520032W
Gas stove with electric oven Electrolux LKK520032W
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | LKK520032W |
| Width | 50 cm, 565 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 85.5 cm, 940mm. |
| Color | White color |
| Weight | 41 kg, 45 kg. |
| Housing material | Metal |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 8000W |
| Hob type | Gas stove |
| Hob surface | Metal |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 102mm, 55mm, 71mm, 71mm |
| Cooking zone power | 3000W, 1000W, 2000W, 2000W |
| Type of cooking grate | Enameled |
| Electric ignition of gas burners | Yes |
| Gas leak protection for cooking zones | Yes |
| Oven type | Power plant |
| Oven power | 1835 W |
| Oven capacity | 57 liters |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven door panes | 2 |
| Number of oven functions | 6 |
| Oven functions | Bottom + top heating, Grill, Bottom heating, Convection cooking, Defrosting, Moist convection baking |
| With lighting | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Easy-to-clean enamel coating |
| Stove lid | Without lid |
| Management | Mechanical |
| Screen | No |
| Timer | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Compartment for dishes | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Connection cable | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | When using the convection cooking function, the fan distributes the heat evenly throughout the oven cavity. The result is even and fast cooking. The oven is covered with a strong, durable and easy-to-clean enamel coating. The timer will help you control the cooking of dishes. Set the timer and it will alert you when the set time has passed, because even one minute can make a big difference. You can completely remove the glass door and its panes, so cleaning them is a breeze |
| Telescopic rails | None |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | RO |