TP-Link UE200 network card Ethernet 100 Mbit/s
TP-Link UE200 network card Ethernet 100 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | RoHS |
| LED indicators | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| USB powered | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Height | 16.2 mm |
| Depth | 26 mm |
| Width | 71 mm |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 10 |
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10, Windows Vista Ultimate x64, Windows 10 IOT Core, Windows XP Professional x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows Vista Business, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista, Windows 7 x64, Windows 10 Pro x64, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows XP, Windows 7, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista x64, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector form factor | Straight |
| Host interface | USB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Interface | Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Do not open the housing of the appliance. |