TP-Link AX1800 Dual Antennas High Gain Wireless USB Adapter
TP-Link AX1800 Dual Antennas High Gain Wireless USB Adapter
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Transmitting power (FCC) | 19 dBm |
| Transmitting power (CE) | 16 dBm |
| Product colour | Black |
| Antenna type | External |
| LED indicators | Status |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Internal | No |
| Component for | PC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Height | 19.2 mm |
| Depth | 156.3 mm |
| Width | 84 mm |
| Security algorithms | WPA2, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA3, WPA2-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b |
| WLAN data transfer rates supported | 54, 867 Mbit/s, 300 Mbit/s, 11, 1200 Mbit/s, 574, 400 |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| MU-MIMO | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Home, Windows 10 Education x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 11, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 10 Pro, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 11 x64, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Pro, Windows 10 Home x64, Windows 11 Home |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Antennas quantity | 2 |
| Warnings | Before use, make sure the device is correctly connected to the USB port., Do not disassemble or modify the device to avoid damage or electric shock., Protect the device from moisture and extreme temperatures. |
| Sustainability compliance | Yes |