- In stock
TP-Link Archer T2U Plus Internal WLAN 600 Mbit/s
TP-Link Archer T2U Plus Internal WLAN 600 Mbit/s
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Product colour | Black |
| Component for | Laptop |
| LED indicators | Status |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Internal | Yes |
| Antenna design | External |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Antenna | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| USB powered | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Height | 173.4 mm |
| Depth | 18 mm |
| Width | 57.8 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b |
| Security algorithms | WPA2, WPA, WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Modulation | 256-QAM, DQPSK, 64-QAM, 16-QAM, CCK, OFDM, DBPSK |
| WLAN data transfer rates supported | 200, 433 Mbit/s, 150 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Frequency range | 2.4 - 5 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Windows operating systems supported | Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 7 Professional x64, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Pro, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 11, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows XP, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 11 Home, Windows XP Professional x64, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7, Windows 8.1 x64, Windows 11 x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Host interface | USB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Protect the device from moisture and extreme temperatures., Before use, make sure the device is correctly connected to the USB port., Do not disassemble or modify the device to avoid damage or electric shock. |