-
−1%
TP-Link Archer T2E Internal WLAN 433 Mbit/s
TP-Link Archer T2E Internal WLAN 433 Mbit/s
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Antenna design | External |
| Transmitting power (CE) | 23 dBm |
| Transmitting power (FCC) | 18 dBm |
| Internal | Yes |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Antenna | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Component for | PC |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Depth | 78.5 mm |
| Width | 120.8 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA3, WPA, WPA2-PSK, WPA2, WEP |
| WLAN data transfer rates supported | 200 Mbit/s, 433 Mbit/s, 11, 54 |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Modulation | DBPSK, 64-QAM, 256-QAM, CCK, 16-QAM, OFDM, DQPSK |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 x64 |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Interface | WLAN |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Avoid contact with water or moisture., Keep out of the reach of children., Do not expose to high temperatures. |
| Sustainability compliance | Yes |