Seagate BarraCuda internal hard drive 8 TB 5400 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III (ST8000DM004)
Seagate BarraCuda internal hard drive 8 TB 5400 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III (ST8000DM004)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| HDD sustained transfer rate | 190 MiB/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD capacity | 8 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Type | HDD |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Interface | Serial ATA III |
| Recording technology | SMR |
| HDD size | 3.5" |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Power consumption (PowerSave) | 0.25 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Start-up current | 2 A |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Power consumption (idle) | 3.4 W |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 147 mm |
| Weight | 630 g |
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.8 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |