-
−1%
Qoltec 51857 External DVD-RW recorder |USB 3:0|Black
Qoltec 51857 External DVD-RW recorder |USB 3:0|Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| DVD+RW write speed | 4x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| CD-R write speed | 24x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| Case design | External |
| DVD-R write speed | 8x |
| CD-RW write speed | 16x |
| DVD+R write speed | 8x |
| Housing material | ABS synthetics |
| CD-ROM read speed | 24x |
| Product main colour | Black |
| Cable length | 22,5 cm |
| DVD-RW write speed | 4x |
| Height | 145 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 146 mm |
| Weight | 267 g |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Total number of SATA connectors | 1 |
| USB connector | USB 3.0 |