NETGEAR GS724TPv3 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
NETGEAR GS724TPv3 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Grey
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes, Activity, Link, PoE, Power, Speed |
| Rack mounting | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Power consumption (max) | 20.69 W |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (typical) | 11.3 W |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 100 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Weight | 3.15 kg |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 257 mm |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Networking standards | IEEE 802.1w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.1s, IEEE 802.1D |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Noise level | 26.1 dB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A55 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1784610 h |
| Processor manufacturer | ARM |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fiber optic connector | SFP |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 190 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 231.07 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 512 |