Lexar NM790 M.2 1 TB PCI Express 4.0 SLC NVMe
Lexar NM790 M.2 1 TB PCI Express 4.0 SLC NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 5 year(s) |
| Protection features | Vibration proof, Shock resistant |
| Component for | PC/Laptop |
| Write speed | 6500 MB/s |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe version | 1.4 |
| Memory type | SLC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Lithography | 12 nm |
| Read speed | 7400 MB/s |
| NVMe | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Vibration resistance | 20 G |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 2.45 mm |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures., Protect against moisture. |