Lanberg NC-1200-WI network card WLAN 5000 Mbit/s
Lanberg NC-1200-WI network card WLAN 5000 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Antenna design | Internal |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Antenna | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Height | 7.3 mm |
| Depth | 16.5 mm |
| Width | 37.5 mm |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s, 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11i, IEEE 802.11b, IEEE 802.11k |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Antennas quantity | 2 |
| Gain | 2 dBi |