-
−6%
Kioxia LSF10Z002TG8 internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLC
Kioxia LSF10Z002TG8 internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLC
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Random write (4KB) | 1250000 IOPS |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe version | 2.0b |
| Memory type | QLC |
| SSD capacity | 2 TB |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 5.6 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Compliance certificates | RoHS |