Cudy WU650 network card WLAN 433 Mbit/s
Cudy WU650 network card WLAN 433 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Component for | PC/Laptop |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Internal | No |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | Internal |
| USB powered | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 20 mm |
| Depth | 15.8 mm |
| Weight | 3 g |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Security algorithms | WPA2, WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Frequency range | 2.4 - 5.8 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 433 Mbit/s, 200 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows XP, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| USB version | 2.0 |
| USB connector form factor | Straight |
| Warnings | Keep out of the reach of children., The device is not waterproof - avoid contact with water., Do not open the housing of the appliance. |