SAECO MAGIC M1 automatic coffee machine
SAECO MAGIC M1 automatic coffee machine
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 230 V |
| Power consumption (typical) | 1900 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 280 mm |
| Weight | 14.3 kg |
| Depth | 481 mm |
| Height | 435 mm |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee input type | Ground coffee, Coffee beans |
| Built-in grinder | Yes |
| Water tank capacity | 2.5 L |
| Coffee beans capacity | 600 g |
| Milk tank | Yes |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinder settings | 8 |
| Product colour | Graphite, Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Removable water tank | Yes |
| Colour display | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |