-
−2%
Saeco Magic B1 Fully-auto Espresso machine 2.5 L
Saeco Magic B1 Fully-auto Espresso machine 2.5 L
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 1300 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Weight | 12.8 kg |
| Depth | 481 mm |
| Height | 435 mm |
| Width | 280 mm |
| Two jugs at once | No |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Brewing chamber range | 8.5 - 15 g |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Built-in milk frother | No |
| Adjustable coffee spout height range | 75 - 160 mm |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Grinder type | Grinder |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in grinder | Yes |
| Coffee beans capacity | 600 g |
| Water tank capacity | 2.5 L |
| Product type | Espresso machine |
| MDB connect | Yes |
| Control type | Touch |
| Colour display | Yes |
| Display type | Touchscreen |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Warnings | Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care., Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock. |