-
−5%
Philips EP5547/90 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
Philips EP5547/90 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Depth | 372 mm |
| Height | 433 mm |
| Width | 246 mm |
| Weight | 8 kg |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Coffee beans capacity | 275 g |
| Filter compatibility | AquaClean |
| Number of grinder settings | 12 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Number of coffee strength settings | 5 |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Adjustable coffee spout height range | 85 - 145 mm |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Milk tank capacity | 0.26 L |
| Milk tank | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Hot water system | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Chrome |
| Cord length | 1 m |
| Display type | TFT |
| Control type | Touch |
| Americano making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Cold Brew Coffee | Yes |