Philips 800 series EP0820/00 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
Philips 800 series EP0820/00 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Removable brewing group | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Power | 1500 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 230 V |
| Height | 433 mm |
| Width | 246 mm |
| Depth | 371 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Descaling light indicator | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Country of design | Italy |
| Descaling function | Yes |
| Filter compatibility | AquaClean |
| Number of simultaneous brewing cups | 2 |
| Hot water system | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Built-in grinder | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Pre brew aroma control | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Coffee beans capacity | 275 g |
| Adjustable coffee spout height range | 85 - 145 mm |
| Number of spouts | 2 |
| Number of grinder settings | 12 |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Milk adding type | Manual |
| Self-cleaning | Yes |
| Temperature control type | Electronic |
| Ground coffee container capacity | 12 cups |
| Appliance placement | Countertop |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Product type | Espresso machine |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Milk frother included | Yes |
| Spoon included | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Calc indicator | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Used capsules container capacity | 12 pc(s) |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Product colour | Black |
| Removable drip tray | Yes |
| Control type | Touch |
| Multi beverage | Yes |
| Americano making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |