Fellow Aiden black 1.5 L pour over coffee maker
Fellow Aiden black 1.5 L pour over coffee maker
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water level indicator | Yes |
| Stainless steel quern | Yes |
| Removable caddy tank | Yes |
| Replaceable filter | Y |
| BPA-free | Yes |
| Filter material | Paper |
| Housing material | Plastic |
| Power supply input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power supply voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1700 W |
| Height | 305 mm |
| Depth | 227 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 227 mm |
| Built-in grinder | No |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Product type | Drip coffee maker |
| Keep warm function | Yes |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Jug capacity | 1.5 L |
| Appliance placement | Countertop |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Number of cups supported | 10 |
| Set contents | 15 paper cone filters + 15 paper flat bottom filters |
| Thermal jug | Yes |
| Coffee machine | Yes |
| Dedicated application | Fellow App |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Multi beverage | No |
| Rapid brewing mode | Yes |
| Temperature control | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Automatic programs | Yes |