- In stock.
-
−3%
Espresso coffee machine DeLonghi Arte Evo EC9255.M
Espresso coffee machine DeLonghi Arte Evo EC9255.M
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | DELONGHI, DeLonghi |
| Model | Arte Evo EC9255.M |
| Depth | 36.5 cm |
| Width | 28.5 cm, 345 mm. |
| Height | 40 cm, 460 mm. |
| Weight | 9.3 kg, 13.28 kg. |
| Color | Silver color |
| Housing material | Stainless steel |
| Power | 1550W |
| Maximum working pressure | 15 Bar |
| Coffee type | Ground coffee, Coffee beans |
| Types of drinks | Black coffee, Caffè Americano, Espresso |
| Water capacity | 1.7 liters |
| Coffee bean capacity | 180 g |
| Milk container | No |
| Adjusting the coffee strength | Yes |
| Water hardness adjustment | Yes |
| Preparing several cups at the same time | Yes |
| Steam nozzle | Yes |
| Cup warming | Yes |
| Integrated coffee grinder | Yes |
| Adjustable coffee coarseness | Yes |
| Saving coffee recipes | No |
| With pressure gauge | Yes |
| Automatic washing | Yes |
| Adjustable pressure | Yes |
| Automatic descaling | Yes |
| Protection against water spills | Yes |
| Programmable water temperature | Yes |
| Water filter | Yes |
| Programmable coffee quantity | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | No |
| Coffee machine type | Semi-automatic |
| Preparing cold drinks | No |
| Screen type | - |
| Copying and personalizing coffee drinks | No |
| Electronic control of coffee bean quantity | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 455 mm. |
| Country of manufacture | CN |